Kto powinien mieć kartę rowerową?
Karta rowerowa to dokument, który potwierdza wiedzę i umiejętności praktyczne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Jeśli dziecko ma ukończone 10 lat, może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach. Jedyne wymaganie poza wiekiem to właśnie posiadanie karty rowerowej.
Dzieci w wieku 10-18 lat, które chcą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych muszą posiadać kartę rowerową. Warto wspomnieć, że karta rowerowa uprawnia także do korzystania przez najmłodszych z hulajnóg elektrycznych, które obecnie są bardzo popularne.
Przygotowanie do egzaminu oraz samo sprawdzenie umiejętności odbywa się w szkole podstawowej - dla uczniów, którzy ukończyli 10 lat i są uczniami danej szkoły. Jeśli dziecko nie skończyło 10 lat może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. W świetle prawa traktowane jest jako pieszy - nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku.
Od osób pełnoletnich nie wymaga się dokumentu uprawniającego do kierowania rowerem.
Egzamin na Kartę Rowerową
Egzamin na kartę rowerową odbywa się w Naszej szkole przed końcem roku szkolnego. Najczęściej w miesiącach maj/czerwiec.
W klasie 4 podstawa programowa nauczania techniki obejmuje treści wychowania komunikacyjnego co ułatwia uczniom przygotowanie się do egzaminu.
Warto również poćwiczyć korzystając ze stron:
- https://brd.edu.pl/brd2/index.html
- https://kartarowerowa.net.pl/
- http://www.spkurow.pl/nowa/karta/rowery/rowery.htm
- brd.andrej.edu.pl/
Uzyskiwanie karty rowerowej regulują następujące akty prawne:
Przebieg egzaminu na kartę rowerową.
- Część teoretyczna - TEST (składa się z 20 pytań - zalicza 80% tj.16 poprawnych odpowiedzi - w tym 1 pytanie z I pomocy):
- przepisy ogólne:
- znaki i sygnały drogowe dotyczące pieszego i rowerzysty
- skrzyżowania: kolejność przejazdu przez skrzyżowania kierowane, podporządkowane i równorzędne (w tym rondo)
- I pomoc w razie wypadku: numery alarmowe, jak dzwonimy po pomoc, jak zadbać o własne bezpieczeństwo, co zrobić w razie rany, złamania, utraty przytomności i braku oddechu.
- przepisy ogólne:
- Część praktyczna (po zaliczeniu teorii) - jazda rowerem po torze na boisku szkolnym przeprowadzania przez policjantów.
do pobrania ⇒ ArkuszZaliczen_druk_MEN-VI-28